نانو تكنولوژي

نانو تكنولوژي يك سيستم مهندسي كارآمد علمي و مفيد در مقياس ملكولي مي باشد كه روشي كاملا پيشرفته و پشتوانه اي براي كارها و مفاهيم علمي است. (منظور از مقياس ملكولي يا نانودر حد 1nmتا 100nm مي باشد )

نانو تكنولوژي توانايي مطرح كردن ساخت اجزايي در حد نانو (   ) مي باشد كه از دو طريق مي توان به ابعاد نانو دست يافت.

1.  دسترسي از پايين به بالا (فناوري ملكولي) : در اين مسير ساختارها توسط اتم به اتم يا ملكول به ملكول توليد مي شوند.

2.  دسترسي از بالا به پايين : امروزه توسط تكنيك هاي پيشرفته وبا كمك ابزار هاوتجهيزات ساختارها از خرد كردن ذرات بزرگ تر حاصل مي گردد و اين امر تا زماني صورت مي گيرد كه ديگر ذرات قابل خرد كردن نباشد (در همان حد نانو)

نانو چيست ؟

اجزايي كه اندازه هايشان در حدود  متر است يعني بسيار كوچك و در حد ابعاد درون اتمي مي باشند.

يك ناومتر يك هزارم ميكرون مي باشد. دانشمندان براي درك اندازه نانو اشاره به مقايسه اندازه يك نانو با اتم كرده اند كه در اين مقايسه قطر نانو برابر قطر 10 اتم هيدروژن و يا 5 اتم سيلسيم عنوان كرده اند.

تاريخچه فناوري نانو

ايده اصلي اين فناوري مربوط به سال 1959 مي باشد كه توسط ريچارد فايمن فيزيكدان معروف آمريكايي معاصر در يك سخنراني با عنوان" فضاي زيادي در سطح پايين" مطرح شد.

وي اين نظريه را ارائه كرد كه مي توان تمام كتاب هاي يك كتابخانه را در سر يك سوزن جاي داد و ملكول ها واتم ها را به طور مستقيم دستكاري كرد. در آن روزگار حرف فايمن جدي گرفته نشد.

بعد ها در سال 1974 واژه فناوري نانو اولين بار توسط نوريد تاينگو چي استاد دانشگاه علوم توكيو (ژاپن) مطرح گشت و اين واژه را براي توصيف ساخت مواد و محصولاتي دقيق با ابعاد در حد نانو متر به كار برد.

كي اريك دركسلر كلمه نانو را در سال 1970 ملي كرد. او ادعايي درباره ساختن ماشين هايي در مقياس ملكولي و محرك هاي در حد يك ذره نانومتري و كابرد آن ها در بازوي رباط ها و حتي تمام كامپيتور ها و كوچكترين سلولهاي بدن را مطرح كرد.

در كسلر نزديك ده سال را صرف توصيف و آناليز كردن اين دستگاه و ماشين باور نكردني كرد و سرانجام به  اين ادعا و افسانه را جواب داد.

وي در سال 1986 در كتابي تحت عنوان موتور آفرينش واژه نانو را مجددا با تعريفي نو عنوان كرد و به شكل دقيق تري توسعه داد.

امروزه نانو تكنولوژي يكي از بزرگترين دغدغه هاي دولت هاي جهان است.

كاربرد هاي نانوتكنولوژي 

فناوري نانو امكاناتي را در اختيار انسان و جوامع مي گذارد كه با آنها مي توان مسير نويني را در عرصه هاي مختلف علمي طي كرد. در مورد كاربرد هاي فناوري نانو مي توان به موارد زير اشاره كرد.

 • در صنايع داروسازي و پزشكي

داروسازان از مدت ها قبل به ساخت ذرات ريز مشغول بودهاند و منجر به توليد داروهايي با ابعاد كريستالي نانو شده اند كه در اختيار بيماران قرار گرفته است. از اين داروها و امكانات در مواردي مانند:

 • پيوند اعضا، تشخيص زود هنگام سرطان ها و در مان به هنگام آن توسط ذرات نانو از جمله ذراتي با نام نانو پيوسته ها كه از جنس شيشه پوشيده شده با طلا هستند و كاربرد شگرفي در درمان سرطان دارند.

 • ژن درماني، كه انتقال ژن ها « مثلا ويروس هاي اصلاح شده» كه توسط ذرات نانو (نانو لوله هاي كربني) به درون سلول انجام مي گيرد. اين ژن ها روي سيستم ايمني بدن داراي اثراتي مي باشند.

 • شناسايي و جدا سازي ساختار DNA در موجودات زنده در علوم انساني، علوم دامي، علوم گياهي بويژه در علوم انساني در علم پزشكي توسط نانو لوله هاي كربني

 • ازبين بردن باكتري هاي منجر به بيماري

 • در كشاورزي و محيط زيست

 • امنيت زيستي توليدات كشاورزي و صنايع غذايي از طريق سيستم هاي آزاد كننده دارو بر عليه بيماري هاي شايع دام و طيور و محصولات گياهي و اصلاح نژاد و در نهايت منجر به حفظ سلامتي و حمايت از اين موارد

 • كاربرد در علوم دامي، كه راهكار هاي متعددي براي سلامتي دام ها در امر دامپزشكي از طريق تجويز دارو و واكسن در اختيار كاربران اين علم قرار مي دهد و همچنين در تشخيص و در مان بيماري دام ها و اصلاح نژاد آنها كاربرد دارد.

 • كاربرد در محيط زيست، توسط اين فناوري مي توان با تصفيه آب ها آلودگي آب ها را كاهش داد؛  امكان باز يافت و استفاده مجدد از مواد، انرژي و آب را فراهم مي سازد؛ در حفظ سلامتي محيط زيست با كنترل انتشار آلاينده ها و تجزيه آنها و همچنين در توسعه فضاي سبز كه محصولات جانبي كمتري دارد كمك خواهد كرد.

 • تكنولوژي در صنعت 

 • براي كاهش مصرف بنزين

 • در كاتاليزورها كه در صنعت افراد آن را با نام نانو تكنولوژي پير مي خوانند

 • نانو كامپوزيتها اغلب بر پايه خاك رس براي كاربرد هاي ساختاري با استحكام بالا يا خصوصيات تازه به صنايع خودرو و هوا فضا راه يافته است

 • براي تصفيه گاز هاي خروجي ماشين ها

 • مواد تودهاي نانو كريستالي يا فولاد هاي شامل نانو ذرات : بعضي از شركت ها هم اكنون فولاد هايي را كه نانو ذرات كربن در طي مرحله رول كردن به آن افزوده شده است را مورد استفاده قرار مي دهند

 • نانو فيبر ها كه در منسوجات كاربرد دارد و هم اكنون در پوشش هاي مقاوم در برابر گرما قابل استفاده هستند

 • در بهبود حافظه دستگاه هاي الكترونيكي؛ مانند دستگاه هاي mp3، دوربين هاي ديجيتال و ...

نا نو تكنولوژي در ايران

در ايران در اين زمينه اقدامات چند صورت گرفته است و مقالاتي در اين مورد به ثبت رسيده است.

در زمينه ثبت اختراعات بين المللي در زمينه اين دستاورد عظيم براي ايران 6 مورد ذكر شده است.

در سال 2004 با ارئه 53 مقاله و در سال 2005 با 125 مقاله رتبه سي وپنجم جهاني را در ميان ساير كشور ها به خود اختصاص داده است.

اميد است در سال هاي آتي هر چه بيشتر در اين عرصه از سوي ايرانيان اقدامات چشمگيري را مشاهده كرد. 
   آیات و روایات
   در مكتب امام
   سد طالقان
   سدهاي بزرگ ايران
   سيل
   جمعيت ايران
   سونامی
   گیاهان داروئی
   دارواش
   فرسایش
   درختکاری
   مرتع و مرتعداری
   عطر و اسانس گیاهان
   نانو تکنولوژی
   انرژی های نو
   انرژی هسته ای
   کودهای شیمیایی
   سم
   باران اسیدی
   باران مصنوعی
   ممیزی مراتع
   مصالح ساختمانی
   پیوند
   قوانین
   حقوق آب
   بازیافت 1
   بازیافت 2
   حفظ یا تغییر اراضی کاربری
   حریم و مرتع حریم روستایی
   تاسیسات ساختمان